Музика вважається універсальною мовою людства, і узбецька музика – це один з ключів до культури Узбекистану. Сьогодні в Ташкенті та інших містах країни можна почути узбецьку сучасну естрадну музику, фольклорну музику, узбецьку неокласику, і особливі жанри узбецької музики – «шашмаком» і «лазгі».
Традиційна узбецька музика має стародавні витоки, під час археологічних розкопок в Самарканді і Термезе були виявлені фрески із зображенням музичних інструментів, схожих на сучасні струнні і духові інструменти Узбекистану. Протягом століть узбецька музика була дуже самобутня, а жанрове розмаїття включало колискові, трудові, святкові та ліричні мелодії. Музичні твори були фольклорними, хоча в піснях часто використовувалися вірші знаменитих Узбецьких поетів Алішера Навої, Джамі, Мукімі та інших.
У XIX-XX століттях, після приєднання до Російської імперії, а в подальшому до СРСР, в Узбекистані сформувалася школа класичної музики, яка в загальних рисах була схожа на традиційні класичні твори, але мала свій унікальний Східний відтінок, завдяки використанню народних мотивів і Узбецьких музичних інструментів. В кінці XX століття схожим чином сформувалася узбецька естрадна музика, а також відбулося відродження і популяризація споконвічно Узбецьких музичних жанрів.
Узбецькі музичні інструменти – ще одне відображення багатства культури Узбекистану: струнно-смичкові – гіджак, кобуз, сетор і сато; струнно-щипкові – домбра, дутарі, танбур, уд і рубаб; струнно-ударний чанг; духові язичкові – сибизик, буламан, сурнай і кошнай; духові флейтові – най і гаджир-най; мідні духові – карнай; ударні – дойра, нагора, чиндаул, сафаиль, кошук та ін. Завантажити Узбекские хиты
Народна музика Узбекистану часто асоціюється з дутаром і бахші: дутар-простий інструмент з двома шовковими струнами, а бахші – музикант, який грає на дутарі і співаючі фольклорні пісні. Узбецька святкова музика виповнюється на карнаї( духовий інструмент), сурнаї (флейта) і дойрі (бубон), звуки яких чутні на сотні метрів.
Шашмаком-окреме слово в узбецькій музиці. Це унікальний музичний жанр, який включений ЮНЕСКО в список шедеврів усної та нематеріальної культурної спадщини людства від Узбекистану і Таджикистану. Шашмаком перекладається як шість макомів, шість звукорядів. Тобто, це музичний твір, що складається з шести частин, де кожна має свій порядок, свій ритм, своє значення. Шашмаком виповнюється групою співаків і музикантів, а в якості інструментів використовуються дутар, дойра, гіджак і танбур. Музичні школи шашмакома відкриті в Ташкенті, Самарканді, Бухарі, Коканді, і таджицьких Худжанді і Душанбе.
Сьогодні почути живу узбецьку музику можна на святах, урочистих заходах, весіллях, в консерваторії Ташкента, на фольклорному шоу в медресе Надір Диван-беги. А також, можна дочекатися проведення Міжнародного фестивалю "Шарк Тароналарі", який проходить раз на два роки в Самарканді, де виповнюється національна музика народів світу.svadebnet.ruknig5.ru
На Луганщине зарегистрирован 51 новый случай COVID-19, Северодонецк стал лидером
Вблизи Новотроицкого был уничтожен схрон со снарядами
В Луганске появилось производство бумажных стаканчиков для кофе
В Донецкой области введен карантин из-за «ковида»: что нельзя делать в «оранжевой зоне»
В Горловке попрощались уже с 15 террористами ДНР, погибших 20 февраля
В Мариуполе семейный врач обозвал украинского военного убийцей: в сети волна гнева
Какая самая большая пенсия в Казахстане: сообщили в ЕНПФ
В Казахстане скоро появятся цирки, боулинги и компьютерные клубы